Štandard F.C.I. číslo: 1


Názov plemena: Pointer


Originálny názov plemena: Pointer Krajina pôvodu: Veľká Británia


Klasifikácia F.C.I.: Skupina 7 - ohari
  sekcia 2.1 - ohari britských ostrovov


Použitie: spoločenský pes


Celkový vzhľad: harmonický a pevne stavaný pes živej povahy. Výraz prezrádza silu, vytrvalosť a rýchlosť. 


Povaha: veľmi poslušný, ušľachtilý a poddajný, ale niekedy príliš citlivý pes. Jeho láskavé spôsoby z neho robia rodinného spoločníka. 


Veľkosť, proporcie, substancie: výška psy: 63-69cm. 
  výška feny: 61-66cm. 
  motnosť 20-30kg


Hlava a lebka: lebka má byť sredne široká a v náležitom vzťahu ku dĺžke nosa. Čelný sklon je jasne vyznačený, tylový hrboľ je výrazný. Lícne kosti nemajú vystupovať.


Oči: sú zasadené v rovnakej vzdialenosti od tylového hrboľa ako od špičky nosa. Očná jamka mierne pretiahnutá, oči sú jasné, s miernym pohľadom, nie s pohľadom upreným alebo drzým a namierené smerom ku ňucháču. Farba očí je svetlo hnedá alebo hnedá podľa farby srsti. 


Uši: majú byť nasadené pomerne vysoko a tesne priliehať ku hlave. Majú byť stredne dlhé a v koncoch sa zužovať do špičky.


Papuľa: nosný chrbát je trochu preliačený a dodáva hlave mierne vpadnutý výraz.


Nos: nozdry sú široké, mäkké a vlhké. Nos a očné viečka sú tmavé, u žltobielo sfarbených psov môžu však byť aj svetlejšie.
 

Pysky: dobre vyvinuté


Zuby: nožnicový skus. Podkus aj predkus je neprípustný. 


Telo: celková línia od hlavy k chvostu tvorí súbor ladných kriviek a poskytuje súčasne dojem sily a mrštnosti. Bedrá majú byť silné, svalnaté a dobre klenuté. Panvové kosti sú dobre rozložené, trochu vystupujú, nie však nad líniu chrbta.


Hrudník: pružné rebrá sa postupne rozostupujú k bedrám. Chrbát krátky.
 

Chvost: strednej dĺžky, silnejší pri koreni a do špičky sa postupne zužuje. Má byť dobre krytý krátkou priliehavou srsťou a nesený na úrovni chrbta, nie prehnutý. Ak je pes v pohybe, má chvost (prút) šľahať zboku nabok. 


Hrudné končatiny: lopatky sú dlhé, šikmé a dobre dozadu položené. Hrudník je široký natoľko, aby poskytoval dostatok priestoru pre srdce. Hrudný kôš je hlboký a je na úrovni s lakťami. Predné behy sú rovné a pevné, s oválnymi kosťami pevnej štruktúry, svalstvo je silné a výrazné. Zápästný kĺb má byť plochý, v jednej línii s behom a iba veľmi mierne vystupujúci na vnútornej strane. Záprstie je dlhšie, silné a pružné. 


Panvové končatiny: stehno je široké a svalnaté, lýtko taktiež. Kolenné kĺby sú dobre zaoblené. Päty majú byť veľmi hlboko a nízko pri zemi. 


Laby: oválne, s dobre viazanými a klenutými prstami a plnými prstovými vankúšikmi.


Osrstenie: srsť má byť jemná, krátka, tvrdá, rovnomerne rozvrstvená, dokonale hladká a rovná, výrazného lesku.


Farba srsti: najčastejšie sa vyskytujúca farba je citrónovo žltá s bielou, oranžová s bielou, pečeňovo hnedá s bielou a čiernobiela. Jedna farba a trojfarebná variácia sú taktiež správne. 


Poznámka
Psy musia vykazovať dve badateľne normálne vyvinuté semenníky celkom zostúpené v miešku.