Vážení priatelia anglických stavačov,
s postupne sa predlžujúcimi dňami a pomaličky sa blížiacou jarou narastá potreba každého majiteľa stavača dostať sa čím skôr do prostredia, v ktorom nám náš angličan, gordon, írčan či pointer predvedie svoju krásu v činnosti pre ktorú bol stvorený. Je však potrebné povedať, aby sme mali z tejto, aj pre naše zdravie 

prospešnej činnosti čo najlepší zážitok, musí náš zverenec byť pre túto svoju činnosť aj náležite pripravený, aby sa naša príjemná vychádzka do polí nezmenila na traumatizujúci zážitok z niekoľko hodinovej naháňačky, nášho eufóriou slobody zmietaného psíka, ktorého v danej chvíli asi nenazveme najlepším priateľom človeka, aj keď to nie je jeho vina. V neposlednom rade v nás leží aj túžba predviesť nášho zverenca v plnej kráse nie len na výstavách všetkého druhu ale aj ukázať, že ten náš priateľ má niečo aj v hlave a dokáže pre nás pracovať podľa našich predstáv a potrieb či už na poľovačkách pre poľovníkov alebo na súťažiach a skúškach kde sa ich vlohy a výcvikom získané vedomosti a skúsenosti preveria a pri dobrých výsledkoch nám dajú dobrý pocit, že sa o nášho priateľa dobre staráme a umožňujeme mu realizáciu jeho vrodených túžob a potrieb. Závisí len od nás koľko času, priestoru a v neposlednej miere aj finančných nákladov s tým spojených sme ochotní pre nášho priateľa obetovať.


Haidy z Prostějovska pri vystavení prepeličky tesne po jej navetrení


Náš klub chovateľov, majiteľov a priateľov anglických stavačov vďaka obetavosti členov výboru, výcikára p. Adámka, predsedu p. Koriča a skúsených vodičov a rozhodcov p. Horvátha ako aj poradcoch chovu jednotlivých plemien a ďalších každoročne pripravujú výcvikové dni pre záujemcov o prácu so svojim psíkom. Vzhľadom k tomu, že geograficky sú nížiny, kde je hlavné využitie stavačov pri práci v poli na zveri, ktorá sa vyskytuje hlavne v poľných poľovných revíroch, rozdelené na nížinné oblasti v západnej časti krajiny a na východe krajiny došlo aj k tomu, že majitelia našich plemien ktorí majú svojich priaznivcov aj na východe našej krajiny sú trochu oddelení od hlavného diania v našom klube. Vzhľadom k počtu majiteľov a ich psov je ťažisko práce v našom klube úplne prirodzene zamerané hlavne na organizovnie akcií na západe krajiny, kde organizátori vedia zabezpečiť vhodné terény v poľovných revíroch, kde sú sami členmi alebo kde majú dobrých priateľov. Určite sú všetci radi, keď sa na týchto akciách zúčastňujú aj majitelia anglických stavačov z východnej časti našej krajiny, kedy aj z vlastnej skúsenosti viem povedať, že na všetkých akciách kde sme sa zúčastnili sme boli srdečne privítaní. A vodičom z východného kúta našej krajiny sa podarilo dosiahnuť aj výborné výsledky, keď napríklad pán MUDr. Gunč z Jovsi pri Zemplínskej šírave sa stal so svojim gordonom klubovým víťazom na klubových jesenných skúškach stavačov v Budmericiach.

Haidy z Prostějovska nácvik kľudov pred zverou


Myslím si, že je potrebné vytvorením vhodných podmienok zaktivizovať aj našich členov, majiteľov anglických stavačov vo východnej časti Slovenska a hlavne nepoľovníkom vytvoriť podmienky na prípravu svojich psíkov na zvládnutie aspoň tých najjednoduchších skúšok, ktoré klub stanovil pre uchovnenie našich jedincov, aby šteniatka dovezené k nám z chovných staníc na západe Slovenska boli tiež využité pre svoju činnosť a skvalitňovanie chovnej základne našich plemien. Za týmto účelom, po dohovore s mojimi priateľmi, majiteľmi stavačov aj iných plemien, ktorí sa venujú ich výcviku u nás na východe som sa rozhodol, že popri výcviku mojich dvoch psíkov írskeho setra Indian Boy Jay Slovak Base a fenky anglického setra Haidy z Prostějovska umožním prípadním záujemcom o výcvik svojich psíkov spoločný výcvik v poľovných revíroch kde mám prístup a dobrých priateľov a známych ktorí súhlasili s mojim zámerom. V podstate som tieto výciky rozbehol už koncom minulého roku, keď sa na mňa obrátila mladá majiteľka fenky anglického setra žijúca v Košiciach o pomoc s výcvikom.

Haidy z Prostějovska vystavenie prepeličky schovanej v tráve


Je vždy lepšie, keď výcvik prebieha v skupinkách psov, ktoré si postupne zvykajú na rušivé vplyvy z prítomnosti cudzích psov, cudzích ľudí, cudzieho prostredia a.t.ď a tak sa pripravujú aj na stres prítomný na súťažiach a skúškach. V podstate tieto naše výcvikové stretnutia sú organizované doposiaľ každý víkend ako v sobotu, tak aj nedeľu s malými prestávkami nepretržite. Nevybral som si cestu organizovania jednorázových výcvikových dní, keď je na všetko menej času, záujemcovia o výcvik dostanú veľké množstvo informácií ktoré neskúsení vodiči nedokážu rýchlo absorbovať a ďalej využívať pri individuálnom výcviku svojho psa. Preto tieto výcvikové dni nie sú ani zaradené do plánu činnosti nášho klubu, nakoľko prebiehajú podľa možnosti nepretržite, až na prípadné výnimky počas sviatkov a podobne. Kto má chuť a čas, ten sa zúčastní. Pred pár dňami sa k nám pridal ďalší anglický seter Largo Maxwell Dama Krkonoše bývajúci pri Michalovciach. Keďže v oblasti výcviku aj iné kluby chovateľov stavačov tu na východe organizujú svoje výcvikové dni, budeme pozývať prípadných záujemcov aj na výcvikové dni organizované klubom chovateľov českých fúzačov, ktorý každoročne organizuje výcvikové dni zamerané na poľnú, lesnú aj vodnú prácu stavača, nakoľko pripravujú svojich zverencov na všestranné skúšky – Pohár Zemplína, ktorý je každoročne organizovaný v okresoch Michalovce a Trebišov. Výcvikové dni sú organizované v poľovných revíroch kde sa tieto skúšky uskutočnia.

Haidy z Prostějovska s majiteľkou a cvičiteľkou Lenkou Filipovou


Pri výcviku používame tiež komorovanú zver aby psíkovia mali čo najviac príležitostí prísť do kontaktu s touto zverou a mali možnosť dobre sa pripraviť jednak vo vystavovaní ale aj v ostatných činnostiach stavača pri práci pred výstrelom ako sú postupovanie, priznávanie a kľudy pred pernatou zverou. Na tréning kľudov pred zverou využívame aj technické pomôcky ako sú diaľkovo ovládaná vystreľovačka ukrytej zvery (bird launcher), nakoľko komorovaná zver je väčšinou málo plachá a zostáva v úkryte aj pri tesnom kontakte so psíkom. Chcem sa týmto poďakovať aj výboru SKPS, že nám prisľúbil finančnú výpomoc na nákup komorovanej zvery, čo je v našom prípade jediný náklad spojený s výcvikom, preto môžu byť naše výcviky poskytované bezplatne všetkým členom nášo klubu z východného Slovenska ale aj z iných častí našej krajiny, ktorý majú záujem o výcvik a predvedenie svojho psa na klubových súťažiach a skúškach, čím by sme chceli podmieniť účasť prípadných záujemcov o naše výcviky hlavne z radov nepoľovníkov ktorí nemajú inú legálnu možnosť tréningu so zverou (aj samostatný výcvik stavača na divožijúcej zveri bez povolenia majiteľa revíru môže byť za určitých okolností považovaný za trestný čin pytliactva). Pre ilustráciu našej činnosti prikladám niekoľko fotografií z našich výcvikov v zimnom a predjarnom období. Nech je tento príspevok pozvánkou na naše tréningy aj pre ďalších záujemcov o prácu so svojim psíkom. V žiadnom prípade však nechceme nahrádzať tréningové dni organizované podľa plánu činnosti našim klubom. Chceme len poskytnúť ďalšie možnosti pre majiteľov angličanov v našom okolí.

Ing. Jaroslav FILIP
člen výboru SKPS – náhradník
Kontakt : 0907 931 836
Email : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Daffne Morrison pri nácviku vystavovania so svojou majiteľkou a cvičiteľkou Mgr. Ivanou Jurgovou

 

 

 Trochu zábavy nezaškodí. Zhora Daffne, Largo Maxwell, Haidy.