Štandard F.C.I. číslo 2


Názov plemena: Anglický seter


Originálny názov plemena: English SetterKrajina pôvodu: Veľká Británia


Klasifikácia F.C.I.: Skupina 7 - stavače.
  Sekcia 2 - stavač britských ostrovov
  Pod sekcia 2.2 - setre


Použitie: Spoločník, aportovanie


Celkový vzhľad: Pes strednej veľkosti, ladných línií, elegantného vzhľadu a pohybu.


Povaha: Mimoriadne prítulný pes miernej povahy.


Temperament: Obzvlášť vyniká veľmi vyvinutým loveckým pudom.


Veľkosť, proporcie, substancie: Výška psy 65-68cm 
  Výška feny 61-65cm 
  Váha 25-30kg 


Hlava a lebka: Hlava má byť dlhá a primerane suchá s výrazným stopom. Lebka medzi šľachami oválna s dobre vyznačeným temenným hrboľom, čo svedčí o dostatočnom priestore pre mozog. 


Oči: Jasného, mierneho a inteligentného výrazu, orechovo hnedej farby. Čím tmavší, tým lepší. 


Uši: Stredne dlhé, nízko nasadené, visia v úhľadných záhyboch priliehavo k lícam.

 
Papuľa: Papuľa je hlbšia, takmer kvadratická. Vzdialenosť od čelného sklonu ku špičke ňufáku sa má rovnať vzdialenosti od temenného hrboľa ku stopu. Čeľuste sú takmer rovnako dlhé. 


Nos: Farba ňufáku má byť čierna alebo podľa farby srsti, nozdry sú široko rozovreté.


Pysky: Pysky nemajú byť príliš previsnuté.


Zuby: Čeľuste majú byť silné s pravidelným úplným nožnicovým skusom, tj. horné zuby majú pevne priliehať k spodným a majú byť v pravom uhle k čeľustiam.


Krk: Dostatočne dlhý, štíhly a dobre osvalený. Za hlavou klenutý a dobre osvalený. K pleciam je silnejší a veľmi svalnatý, avšak bez akýchkoľvek kožných záhybov alebo lalokov a má mať vznosný vzhľad. 


Telo: Strednej dĺžky.


Hrudník: Hrudník je dostatočne hlboký a široký medzi lopatkami. Rebrá sú dobre klenuté.


Chrbát: Krátky a rovný.


Chvost: Nasadený takmer v jednej línii s chrbtom, stredne dlhý, nie zahnutý alebo pretočený, avšak mierne prehnutý alebo šabľovitý, nemá mať sklon vytáčať sa hore. Je prerastený dlhou srsťou, tvoriaci vlajku, ktorá nemá začínať hneď od koreňa, ale kúsok ďalej, k stredu chvosta sa vlajka predlžuje a tak sa opäť postupne skracuje ku špičke chvosta. Srsť vlajky je dlhá, lesklá, mäkká a hodvábna, ľahko zvlnená, nie však kučeravá.


Hrudné končatiny: Dlhé a šikmo nazad uložené plece. Silné a svalnaté predlaktie s pevnými kosťami a s nízko uloženými lakťami. Nadprsia sú krátke, dobre svalnaté a rovné


Panvové končatiny: Bedrá široké, ľahko klenuté, silné a svalnaté, s dobre vyznačenými panvami. Kolenné kĺby sú dobre zauhlené a pevné, stehná a lýtka od panvy k pätovým kĺbom dlhé.


Laby: Uzavreté a mohutné, bez vlčích pazúrov, rovné so stredom trupu postavené. Prsty klenuté, dlhšie stredné prsty nie sú chybou. Pazúriky svetlé až tmavo šedé. Vankúšiky labiek rovnako dobre utvorené. 


Osrstenie: Srsť od temena hlavy až do výšky slúch a po celom tele má byť mierne vlnitá, dlhá a hodvábna. Na zadnej časti stehien srsť tvorí nohavičky a na zadnej strane predných behov práporce. 


Farba srsti: Farba môže byť čiernobiela, žltobiela, jantárovo hnedobiela a môže byť aj trojfarebné sfarbenie (tricolor), tj. biela s čiernou a trieslovou. Prednosť sa dáva jemne striekanej škvrnitosti pred veľkými farebnými plochami. 


Poznámka
Psy musia vykazovať dve zjavne normálne vyvinuté semenníky celkom zostúpené v miešku.